Mladá Boleslav

K 31.12. 2014 žilo v Mladé Boleslavi 38 507 obyvatel. Dle odhadu zde ale žije a pracuje 60 až 70 tisíc obyvatel. Za prací se do MB stěhují zahraniční dělníci i celé rodiny s dětmi, převážně z Východu (Slovensko, Polsko, Ukrajina, Maďarsko, Bulharsko, dále pak Vietnam a Mongolsko, v menší míře např. Arménie a arabská menšina). Krom toho se do MB za prací přistěhovala početná skupina převážně mladších lidí ze severní Moravy (Ostravsko).

MB je okresní průmyslové město. Staví se zde nová obchodní, sportovní a rekreační centra. Rytmus městu udává automobilka Škoda-Auto, a.s. a další firmy s ní spojené (třísměnný provoz), která je největším zaměstnavatelem ve městě i širokém okolí, ve kterém rozšiřuje své působení. To s sebou přináší velký počet pracovní síly z ciziny. Ve městě je množství non-stop heren a barů. Chybí alternativní kulturní scéna. 

Klub Činžák leží poblíž sociálně vyloučené lokality. V této lokalitě bydlí především Romové a zahraniční dělníci nebo celé rodiny. Klub se nachází na hranici starého (cihla, výstavba v 50. letech) a nového (panel, výstavba v 70. letech) sídliště Severní město, lidově přezdívané Habeš. Původně zde bydlely rodiny, jejichž členové pracují v továrnách. Mnoho z nich se v průběhu doby po sametové revoluci odstěhovalo do příměstských satelitů a byty (město již téměř vše odprodalo do osobního vlastnictví – společenství vlastníků) nyní pronajímají rodinám či lidem, kteří se přistěhovali do MB za prací. 

Klub Činžák se otevřel o letních prázdninách v roce 2010 a jako první do klubu přišli zájemci z řad romských dětí a mládeže, bydlící nedaleko klubu. Toto zastoupení přetrvalo dodnes, nicméně klub je otevřen i pro všechny ostatní z cílové skupiny. Návštěvnost klubu je poměrně velká a klub je kapacitně vytížen.

Nízkoprahové programy v Mladé Boleslavi

Kde nás najdete