Co je nového v probačním programu?

16. ledna 2023

Probace – termín, který v lepším případě nezasvěcení komentují větou „To má něco společného s vězením, že?“ a v horším případě vyvolá pouze zmatený výraz. Přitom probační program Proximy Sociale úspěšně funguje již mnoho let.

Probační program je důležitým nástrojem při řešení následků protiprávních činů, v případě Proximy Sociale se program zaměřuje výhradně na mladistvé pachatele. A vzhledem k tomu, že na území hlavního města Prahy jsme jediným akreditovaným poskytovatelem probačního programu, cítíme velkou odpovědnost za kvalitu služby.


V roce 2022 došlo v rámci organizace k obměně celého probačního týmu a po počátečních peripetiích má nový tým plno elánu a nápadů na zkvalitnění služby. Opravdovým oříškem je pro nový tým hlavně provedení terapeutických a obsahově důležitých metod zábavnou formou tak, aby byl program uživatelům skutečně prospěšný, ale zároveň aby měli motivaci program navštěvovat. Výhodou je pro nás velice jednoznačný způsob zpětné vazby od uživatelů, neboť zejména na „puberťácích“ se velice snadno pozná, zda je daný program baví – pokud to klienti rovnou přímo nesdělí lektorům do očí, tak v případě neúspěchu jednoduše přestanou do programu chodit. Zatím nejlepší zpětnou vazbou tak je velice nízká absence a brzy nás čeká první společný výjezd, který se sociální dynamikou skupiny zajisté také zahýbe.