Legály

31. ledna 2021

Součástí práce s mládeží jsou často nečekané úkoly. Tak například pracovnice Proximy Sociale z Prahy 9 trávily poslední rok vyjednáváním s místním úřadem o vzniku legálních ploch pro graffiti, tzv. legálů. Co je k tomu vedlo, jaký byl proces jejich získávání a kde plochy najdete se dočtete v rozhovoru níže. 

 

Jak vás vůbec napadlo se do něčeho takového pustit?

Katka: No u nás na nástěnce se historicky válí takový leták, na kterém legální stěny ke sprejování a sprejerům ty letáky rozdáváme. Nutno říct, že jsme nezaznamenaly jediný problém. Celý Prosek tady žil v tom, že jsou ta místa legální. Pokusila jsem se tu informaci ověřit na policii, kde mi ale řekli, že žádný seznam ploch k dispozici nemají. Proto jsem zavolala na MČ, kde zjistili to samé. Všechna místa, o kterých jsme si mysleli, že jsou pro sprejování vyhrazená, byla tudíž trestná. Nechtěla jsem, aby docházelo ke zbytečný kriminalizaci sprejerů a proto jsem se rozhodla, že to napravím. 

PSX_20210120_155831

Jak jste pak postupovaly? 

Bára: Legály měla na starosti cca rok Káťa. Byla to docela fuška, protože nejdřív se obrátila na Odbor Životního Prostředí, kde nás hrozně dlouho nás odbývali. Káťa tam ale opakovaně volala, ptala se po někom, s kým bychom mohly jednat, až jsme dostaly kontakt na pana místostarostu Vážanského. S ním jsme se sešly, ukázaly jsme mu mapu s vyznačenými místy, kde se legály nacházejí a pan Vážanský se postaral o znovu-legalizaci. Také ho zajímalo, co momentálně mladí lidé a děti na Praze 9 potřebují, co jim chybí, co by se dalo na Praze 9 zlepšit - to pro nás byla velmi povzbudivá zkušenost. 


132379535_3534261059989417_1264911483509898100_olegály jsou na první pohled viditelné: jedná se o betonové zídky, kde se graffiti již nachází

 

Máte už nějakou zpětnou vazbu od klientů a klientek, co na to říkají? 

Katka: Známe tu sice pár sprejerů, většinou ale naši službu aktivně nevyužívají a spíš se jednou za čas náhodně potkáme. Upřímně, graffiti mezi klienty moc neletí. Každopádně se ptáš v zimě, kdy jsou sprejerské prázdniny, takže nemám žádné vyjádření a myslím, že tu změnu nikdo nezaznamenal - proč taky, už předtím si všichni mysleli, že to je legální. Což je možná ale nejlepší scénář, protože jsme vlastně zlegalizovaly to, o čem si všichni myslí, že to legální je. Zafungovaly jsme tak dřív, než k nějakému problému došlo.

 

Chystáte na oslavu nějakou akci, třeba graffiti workshop? 

Katka: Jak říkám, o graffiti mezi klienty až takový zájem není a mně osobně třeba nepřijde graffiti jako něco, co bych chtěla propagovat. Ale nebudu lhát, když jsem slyšela, že se to na zasedání protlačilo, měla jsem velkou radost.

Bára: Jsme graffiti aktivitám otevřené, ale vlastně si to už na Proseku žije vlastním životem, což je dobře. Zlegalizováním naše práce skončila, protože grafiti je koníček pár místních artistů, kteří už věkem do naší cílové skupiny nespadají - současná generace má jiné trendy.

_DSF2497_DSF2602

Bára a Katka