Masopust

3. března 2022

Ve čtvrtek 24. 2. 2022 jsme v rámci naší nové Podpůrné skupiny pro rodiče a děti, uspořádali "Masopust". Více po rozkliknutí.

V původním smyslu šlo doslova o „opuštění masa“ a k tomu přidané slovo karneval, pochází nejspíše z italského carne levare, tedy „dát pryč maso“ a mělo tudíž stejný význam. Tento zvyk pak představoval období hodování a veselí před postním obdobím, a to především v souvislosti s Velikonocemi, jejich zvyky a významem. Během Masopustu probíhaly taneční zábavy, zabijačky, ale také například, kvůli hojnosti a dostatku i ve zvýšené míře svatby.

Se skupinkou jsme tak zahájily aktivity, které budou souviset s příchodem jara.

Tato lekce byla navíc obohacena vedením logopedického odborníka. Děti se učily nejen správně mluvit, ale pomocí tréninku jazykových schopností podle D. B. Elkonina odstraňovat řečové vady. Vše probíhalo nenásilnou hrou, za pomoci víl Slabik a Hlásek. Samozřejmě, že nesměl chybět ani Bacil :)), když se něco pokazí nebo neřekne správně. Logopedka v přestávce dala každému z rodičů individuální konzultaci ohledně jejího dítěte. Na konci setkání bylo připraveno pohoštění a masopustní rej.

Setkání bylo výjimečné také tím, že se uskutečnilo i za přítomnosti vedoucí OSPOD Prahy 12, paní Mgr. Michalcové. Myšlenka těchto skupinek ji  zaujala a proto přijala naše pozvání se přímo zúčastnit.

                               Masopust.2            Masopust