Navýšení příspěvku na bydlení

19. října 2022

Od 1.10.2022 se výrazně zvýšily tzv. normativní náklady, které slouží k výpočtu příspěvku na bydlení. Díky tomu se zvyšuje příspěvek na bydlení těm, kteří na něj měli dosud nárok, zároveň na něj dosáhne i větší počet domácností než doposud.

Pro orientační výpočet nároku na příspěvek na bydlení, případně pro výpočet jeho orientační výše, může sloužit zjednodušená kalkulačka Ministerstva práce a sociálních věcí.

Kalkulačku naleznete zde:

https://www.mpsv.cz/web/prispevek/orientacni-vypocet-prispevku-na-bydleni

Při posuzování nároku na příspěvek na bydlení se společně posuzují všechny osoby, které užívají byt (vždy se však společně posuzují rodiče a nezletilé nezaopatřené děti, manželé a partneři). Za příjem se považuje i přídavek na dítě a rodičovský příspěvek.

O příspěvek na bydlení může požádat majitel, nájemce či podnájemce bytu (v roce 2022 platí i pro rekreační objekty – chaty a chalupy, za předpokladu, že splňují požadavky pro trvalé bydlení).

Od 1.9.2022 žadatelé o dávku dokládají příjmy a náklady na bydlení dvakrát ročně (za 1. a 3. kalendářní čtvrtletí).

O dávku lze žádat na úřadu práce dle skutečného bydliště. Máte-li zřízenu tzv. Identitu občana či datovou schránku, lze požádat elektronicky:

https://www.mpsv.cz/cas/login?service=https%3A%2F%2Fwww.mpsv.cz%2Fc%2Fportal%2Flogin%3FrefererPlid%3D3099949%26p_l_id%3D33169%26redirect%3D%252Fweb%252Fcz%252Fzadost-o-prispevek-na-bydleni

Nevíte-li si rady s žádostí o příspěvek na bydlení nebo s čímkoli dalším a potřebujete se poradit, navštivte Občanskou poradnu.