Úřad práce pomáhá těm, co se ocitli v nouzi vlivem ukončení dodávek energií od Bohemia Energy

6. prosince 2021

Ocitli jste se v nouzi vlivem náhlého ukončení dodávek energií od Bohemia Energy a dalších společností? Neprodleně přejděte od dodavatele poslední instance k běžnému dodavateli energií (lze vyřídit i online) !!! Více naleznete níže.

Občané, kteří se vlivem vysokých záloh a růstu cen energií ocitli v nouzi, mohou využít následujících nástrojů:

Mimořádná okamžitá pomoc (MOP) – jedná se o dávku ze systému pomoci v hmotné nouzi. Tato dávka je určena zejména osobám, které zaplatily vysoké zálohy a nezbývá jím dostatek prostředků na zajištění dalších základních potřeb (nájem, zimní oblečení atd.). Jak v tomto případě postupovat? Neprodleně přejděte od dodavatele poslední instance k běžnému dodavateli energií (lze vyřídit i online). Nepůjčujte si na úhradu záloh, uhraďte alespoň to, na co máte, nebo běžně platíte. Více informací o mimořádné okamžité pomoci se dozvíte zde.

Příspěvek na bydlení - zvýší-li Vám dodavatel poslední instance zálohy za energie natolik, že je nezvládáte platit, můžete požádat o příspěvek na bydlení. Touto dávkou stát pravidelně přispívá na bydlení, jestliže 30% (v Praze 35%) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Více informací o příspěvku na bydlení se dozvíte zde.

Nevíte-li si rady a potřebujete se poradit, navštivte Občanskou poradnu.